حفظ سلامتی و تناسب اندام با ورزش(قسمت اول)

بسی گل شریفی

شاید ما بسیاری اوقات شنیده باشیم که عقل سالم در بدن سالم است زیرا نداشتن نشاط و سلامتی خود منشا بسیاری از مشکلات روحی و روانی و یا حتی ایجاد افسردگی هاست.حال اگر زنان خانواده را بعنوان یکی از اصلی ترین ارکان خانواده و جامعه تصور کنیم که سلامتی آنها تاثیر مستقیم بر سلامت روحی و روانی خانواده می گذارد به اهمیت ایجاد سلامت و نشاط  در زنان پی می بریم.

متاسفانه در جامعه ی ما دست و پنجه نرم کردن با سختی های زندگی گاه باعث می شود زنان به سلامت خود اهمیت کمی داده و این باعث می گردد در دراز مدت تنی رنجور، خسته و سالخورده تر از سن واقعیشان داشته باشند.

تغذیه ی نامناسب، نداشتن تحرک و یا تحرک های بیش از حد و نامناسب و غیر اصولی، زایمان های مکرر و مخصوصا زایمان های غیر اصولی و دوران بارداری که در آن توجه آنچنانی به سلامت مادر نمی شود، اضافه وزن هایی که به آن بی توجهی می گردد و بسیاری بی توجهی های دیگر سلامت و نشاط بانوان جامعه ی ما را تهدید می کند.از آنجایی که در طب همیشه بر پیشگیری مقدم تر از درمان تاکید شده یکی از بهترین و کم هزینه ترین پیشگیری ها انجام دادن حرکت های درست ورزشی می باشد.

varzesh1

بطور مختصر اگر بخواهیم از فواید ورزش صحبت به میان آوریم به این نکات می توان به عنوان نمونه اشاره داشت:

_ورزش و فعالیت های بدنی باعث تقویت عضله ی قلب می شود و همیشه بعنوان یکی از اصلی ترین اقدام ها جهت پیشگیری از بروز سکته های قلبی استفاده می شود.

_ورزش باعث باز شدن عروق خونی شده و سبب تسریع جریان خون می شود.

_ورزش مرتب و همیشگی راهی مناسب برای پیشگیری از ابتلا به بیماری فشار خون است.

_در بیماران دیابتی(شوگر،شکر خون) باعث تنظیم مقدار شکر خون می گردد و بسیار مفید هست.

_برای کسانی که دچار بیماری چربی خون هستند چربی خونشان به تعادل رسیده و بهتر است این گروه از بیماران به جای دل بستن به داروها به ورزش جدی تر فکر کنند.

_به دلیل خون رسانی آسانتر به وسیله ی ورزش از پا به سمت قلب بخاطر انقباض عضلات، درصد ابتلا به واریس بسیار کم می شود.

_ ورزش باعث می شود تا اجزای تنفسی بیشتر فعالیت کرده بنابراین باعث دریافت بیشتر اکسیژن و رساندن بیشتر آن به اندام ها می شود که این باعث بالا بردن کارایی روزانه ی بدن و جلوگیری از خستگی سریع در طول روز می شود و از طرفی این افزایش حجم تنفسی باعث می شود که تعداد تنفس در دقیقه کمتر شده و این خود اکسیژن گیری بیشتری را در هر تنفس ایجاد می کند.

_میزان هموگلوبین خون افزایش پیدا کرده که در درمان و پیش گیری از کم خونی موثر بوده و اکسیژن رسانی به بدن نیز تسریع می شود .

_باعث جلوگیری از ایجاد قوزها و یا خمیدگی قسمت شانه ها، کتف و کمر می شود که بسیاری از کمر دردهای رایج نیز تاثیر پذیر از کم تحرکی یا توجه نکردن به ورزش و همچنین انجام حرکت های نامناسب در حین کارهای روزمره است.

_امروزه دیسک های کمر و آتروزها و نیز نرمی و یا پوکی استخوان یکی از رایج ترین بیماری های استخوانی و مفصلی زنان مخصوصا در سنین بعد از میانسالی است.ورزش مرتب عامل پیشگیری کننده و با مشورت پزشک کمک کننده به درمان آنها می باشد.

_ورزش در داشتن پوستی شاداب و صورتی با نشاط بسیار اهمیت دارد.

این تنها قسمتی از فواید ورزش در زندگی هست که مطمئنا بسیاری از این فواید در این نوشته نیامده است  و در کنار اینها نمی توان از نقش روانی و تاثیر ورزش بر سلامت روانی به راحتی گذشت.به عقیده ی بسیاری از محققین، ورزش چون باعث شادی و نشاط و بالابردن اعتماد به نفس می گردد حتی در بیماریهایی چون افسردگی نیز می تواند در کنار داروها بعنوان راه درمانی موثر به کار رود.مخصوصا در زنانی که اغلب در منزل هستند و یا اینکه تحرک کمتری را دارند ورزش باعث شادابی، سلامت و  زیبایی در آنان شده و این نشاط و زیبایی ظاهر ،به اعتماد به نفس آنان کمک کرده و خود می تواند تصویر بهتری از شخص را به او ارائه بدهد.

در اینجا ما هم راستا با حرکت های ورزشی به تغذیه و دیگر موارد مهم و یا نکات قابل توجه در این بابت نیز می پردازیم.بیشترین توجه ما در این مطالب بر این بوده است که راههایی عنوان شود که دارای هزینه ی خاصی نباشد و در منزل و یا برای کسانی که به باشگاههای بدنسازی دسترسی ندارند هم قابل اجرا باشد.

این سلسله مطالب بصورت دنباله دار و سریالی گذاشته می شود.امیدوارم برای بانوان عزیز سودمند باشد.

Share Button

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *