تغذیه مناسب در بارداری

نویسنده: زهرا میرهزار

قسمت اول

خانم ها به دلیل عملکرد خاص بدنی مثل قاعده گی یا همان عادت ماهانه ، بارداری، و دوران شیردهی به مواد مغذی مناسب وکافی احتیاج دارند. ولی بسیاری از خانم ها زیاد به تغذیه درست و مناسب
توجه نمی کنند. علت این مساله می تواند فقر و یا عدم داشتن معلومات لازم باشد. از سویی متاسفانه در بسیاری از موارد زنان و اطرافیانشان بر این باورند که زن باردار باید به جای دو نفرغذا میل کند. این موضوع از نظر پزشکی کاملا غلط است ومنجر به چاقی زنان باردار می شود که این خودش عواقب خاص خود را دارد. چاقی مادر می تواند باعث فقر آهن شده و متعاقبن اثرمنفی روی رشد مغز نوزاد بگذارد. در کنار این عدم رژیم غذایی مناسب به دلیل فقر یا نگرانی ها از بهم خوردن تناسب اندام، منجر به کاهش وزن همراه با کاهش دریافت آهن، اسید فولیک و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز می شود. متاسفانه بسیاری بدلیل فقرامکان تهیه مواد غذایی مناسب را ندارند، ولی آنان با جایگزین کردن مواد مغزی ارزان قیمت که نیازهای خانم باردار را می تواند جبران کند، دوره بارداری را به سلامت بگذرانند. البته کمبود غذایی مادر درحد خفیف اثر چندانی بر رشد کودک ندارد زیرا کودک نیازش را از بدن خود مادر تامین می کند. پس این مادر است که در درجه اول لطمه می بیند. به همین جهت زنان باردار باید هم برای حفظ سلامت کودکشان و هم خودشان، توجه زیادی به امر تغذیه داشته باشند. در کشورهای فقیری مثل افغانستان، سوءتغذیه مادر در ابتدای حاملگی، وزن گیری یا بارداری نامطلوب او به علت دریافت ناکافی غذا، کوتاهی قد مادر (به علت سوء تغذیه در دوران کودکی ) مهمترین علل تولد نوزاد کم وزن می باشد.

در اینجا لیستی از مواد مغزی بر اساس سه گروه اصلی کربوهیدرات، ویتامین و پروتیین که بدن بویژه بدن زنان باردار و جنین آن ها به آن نیاز دارد نام برده می شود.  خانوم ها با بودجه ی کم می توانند تغذیه مناسب و خوبی را با در نظرداشت این سه گروه، در دوران بارداری برای خود فراهم سازند.

heramghazai

چهار گرو اصلی مواد غذایی شامل:

غلات : منبع غنی کربوهیدرات و یکی ازمنابع انرژی بدن می باشد. غلات دارای فیبر، آهن، عناصر معدنی و پروتیین هستند.

انواع نان: بهتر است نان سبوس دارکه غنی از نشاسته و فیبر می باشد انتخاب کنید و اگر در دسترس نمی باشد از  نان جو استفاده نمایید.

حبوبات (عدس، نخود، لوبیا و …) برنج و ماکارونی.

گروه سبزی ها ومیوه ها: این گروه را به هر شکل که دوست دارید می توانید مصرف کنید؛ خام، پخته یا یخ زده. مهم این است که هر روز از میوه وسبزی استفاده نمایید. از انواع سبزی ها با رنگهای مختلف مانند سبز(بامیه، کدو، بادمجان)، زرد (مرچ زرد)، سرخ/ قرمز(چغندر و کلم سرخ) ونارنجی رنگ می توانید سالادی زیبا و اشتها آور تهیه نمایید و مصرف کنید. سبزیهایی با برگ سبز تیره مانند اسفناج، شاهی و گشنیزهم داری مقدار زیادی اسید فولیک و آهن می باشند.

 میوه هایی که منبع زیادی از اسید فولیک هستند شامل: آلبالو، مالته/ پرتقال، کلم بروکلی، خرمالو، عم، کیله/ موز…

گروه های شیری و فراورده های آن

مصرف شیر و فرآورده های آن باعث می شود هم ذخایر بدن شما حفظ شود و هم استخوان بندی جنین از رشد مناسبی برخوردارشود. کسانی که به شیر حساسیت دارند و نمی توانند مصرف کنند می توانند  دوغ و ماست را جایگزین کنند.

گوشت و جانشین های آن

گوشت و جانشین های گوشت دارای پروتین و آهن هستند که  در تکامل خون و بافت های جنین نقش اساسی دارند.

خوشبختانه مواد غذایی که حاوی پروتیین هستند بسیار زیاد و با قیمت مناسب قابل تهیه است.

گوشت سرخ شامل گوشت گوشت گوساله، گاو و گوسفند

گوشت پرندگان: مرغ

 حبوبات: لوبیا، عدس، نخود و…مغزها: بادام، پسته، چهارمغز، بادام زمینی و… از این گروه به عنوان یک میان وعده ارزان و غنی از پروتیین و آهن می توان استفاده کرد.

تخم مرغ

میان وعده غذایی

علاوه بر سه وعده اصلی غذایی، بهتر است برای میان وعده، از خشکبارها که خوشبختانه در افغانستان فراوان است، استفاده نمایید. یک مشت بادام که در روز می تواند اسید فولیک لازم را برای رشد مغزی جنین  تامین کند.

————————

این مجموعه نوشته ها درباره سلامت و رشد مادر و کودک از دوره جنین تا هنگام تولد و سنین نخست زندگی می باشد.

Share Button

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *