روز جهانی صحت

blood-pressure

نویسنده: داکتر راحله کویر ام دی، ام پی اچ، کاندید ام پی ام

روز جهانی صحت

روز هفتم اپریل، توسط سازمان صحی جهان بنام “روز جهانی صحت ” نامگذاری گردیده است. این روز همراه است با تجلیل از سالگرد بنیانگذاری سازمان صحی جهان که در سال ۱۹۴۸ ایجاد گردیده است. هر سال روز جهانی صحت به یک موضوعات ایکه جز مشکلات اولیه صحت عامه در دنیا باشد اختصاص داده میشود.( سازمان صحی جهان)

روز جهانی صحت در سال ۲۰۱۳

امسال روز جهانی صحت به کنترول فشار بلند خون اختصاص داده شده است زیرا ارقام جهانی نشان میدهدکه در هر سه نفربالغ یک نفربه فشار خون مبتلا میباشد و این فشار بلند باعث میگردد تا میلیونها انسان در سراسردنیا در اثر حملات قلبی جان خود را از دست دهند و یا حملات مغزی باعث معلولیت و ناتوانایی دایمی, امراض مزمن قلبی و کلیوی گردد.

فشار بلند خون چیست و چگونه بمیان میاید

خون توسط قلب به داخل دوران خون که متشکل از اوعیه یا رگهااست، پمب یا بمبه میگردد. پس فشار خون قوه ایست که توسط خون د رداخل اوعیه یا رگها در مقابل جدار های اوعیه یا دیوارهای رگها  در اثر پمپ نمودن خون توسط قلب بوجود میاید.

فشار خون به ملی متر سیماب اندازه گیری میشود و شامل دوقسمت است (که مانندکسر نوشته نوشته میشود چنانچه فشار سیستولیک صورت کسر و فشار دیاستولیک مخرج کسر) فشار سیستولیک از ضربان قلب بوجود میاید و فشار دیاستولیک از فشار خون در داخل رگها در زمان استرخاء قلبی یعنی بین دروقفه بین دوضربان قلب بوجود میاید. فشار نورمال خون ۸۰ /۱۲۰ ملی متر سیماب میباشد (ویا  ۸/۱۲ )یعنی فشار سیستولیک ۱۲۰ و فشار دیاستولیک ۸۰٫ نورمال بودن فشار خون برای سلامتی اعضای حیاتی بدن مانند قلب, مغز, کلیه و چشم و بصورت کلی برای صحت و سلامتی و زندگی با کیفیت مهم و با ارزش است.

عامل اصلی و اولیه فشار خون در ۹۵% واقعات نامشخص است امایکتعداد عوامل وجود دارد که  با افزایش سن انسان و روش های نادرست درزندگی مانند نداشتن تغذی متوازن, عدم فعالیت فزیکی, استفاده از سگرت, تنباکو و نوشیدن زیاد مشروبات الکولی و فشار های روانی زمینه را برای مبتلا شدن به فشار خون مساعد میسازد.

بسیاری مردم نمیدانند که فشار بلند خون چیست، چه مشکلاتی از آن ناشی میشود و چگونه باید آنرا کنترول نمود.

فشار بلند خون قابل وقایه و پیشگیری و همچنان امکان تداوی آن وجود دارد. خودداری از غذاهای نمکی و نمک اضافی و جلوگیری از خوردن غذاهای پرچرب و ثقیل ، خودداری از روعن های جامد و حیوانی و گوشت چربی دار مانند گوشت گوسفند برخلاف  استفاده از گوشتهای سفید مانند گوشت مرغ و ماهی، صرف  میوه و ترکاری، ورزش وتمرینات ورزشی در میحط با تهویه کافی مواردی اند که میتواند از بلند رفتن فشار خون جلوگیری نماید. فشار های روحی و روانی مانند غم و اندوه ، فشار کار و کار های فکری و دماغی زیاد، بیدار خوابی، کشیدن سگرت و تنباکو و نوشیدن زیاد الکول مواردی اند که ترک این عادت های ناپسند در بهبود زندگی و سلامتی انسان نقش مهم و ارزنده دارد. فعالیت فزیکی و ورزش از مواردی دیگری است که برای سلامتی انسان مهم است. حداقل پنج روز در یک هفته برای نیم ساعت پیاده روی میتواند از فشار بلندخون و حملات قلبی جلوگیری نماید. قدم زدن باید به گونه باشد که انسان احساس نفس زدن اضافی نماید تا خون کافی و اکسیجن به اعضای بدن برسد. باید به خاطر داشته باشید که ورزش در محیط بدون تهویه واکسیجن کافی نه تنها برای صحت موثر نیست بلکه ضرر هم دارد.

 بلند رفتن سطح آگاهی مردم یک عامل کلیدی برای جلوگیری و هم تشخیص مقدم و اولیه محسوب میگردد. پس تمام کشور های دنیا نیاز به یک نظام و خدمات صحی برای تامین صحت مردم و زندگی سالم دارند. دسترسی مردم به ادویه با کیفیت که موثر و ارزان باشد یک امر حیاتی بخصوص در عرصه مراقبت های اساسی و اولیه صحی , پنداشته میشود.salt shake

بناء امسال روز جهانی صحت برای فشار بلند خون اختصاص داده شده است. هدف این است تا از حملات قلبی و سکته مغزی که باعث مرگ و یا معلولیت میگردد جلوگیری شود. این کمپاین یک فرصت مناسب است تاچگونگی وقایه و یا جلوگیری  و کنترول فشار بلند خون مورد توجه مردم در جهان قرارگیرد. با روش بلند بردن سطح آگاهی مردم میتوان از ابتلاء به فشار بلند خون و وقوع عوارض و اختلاطات ناشی ازآن مانند امراض قلبی و عایی را کاهش داد.

قابل یادآوریست که امراض قلبی اولین سبب مرگ مردم دردنیا محسوب میگردد و سالانه هفده میلیون انسان دردنیا جان خود را از سبب امراض قلبی از دست میدهند. و سالانه نه میلیون انسان از سبب سایر اختلاطات ناشی از فشار بلند خون به شمول سکته های مغزی جان میدهند. این ارقام ثبت شده اند و اینکه چه تعداد انسانهای دیگر بدون تشخیص فوت میشوند مشخص نیست. واضح است کسانیکه بدون تشخیص ازبین میروند به امکانات دسترسی ندارند این مردم در بدترین وضعیت زندگی بسر میبرند و واضحا روشهای زندگی و عوامل مساعدکننده فشار خون نزد آنها بمراتب بدتر است.

ارزش اجتماعی فشار بلند خون بسیار با اهمیت است. آیا فشار بلند خون در زمره اولویت های صحی یک کشور است و چند فیصد بودجه صحت برای فشار بلند خون اختصاص داده میشود؟ میلیون ها انسان توانایی دسترسی به خدمات صحی و تشخیص مقدم راندارند که درنتیجه هم خانواده و هم سیستم صحت متاثر میگردد. مرگ یک انسان در جوانی یا مرگ نابه هنگام، ناتوان شدن و معلولیت افراد، مختل شدن زندگی فردی و خانواده گی، از دست دادن کار و درآمد، تضعیف قوای کار و منابع بشری، مصارف بلند تداوی،همه مواردی اند که ضربه شدید به اقتصاد خانواده، نظام صحت و در کل اقتصاد یک کشور میباشد.

ازینرو تشخیص و تداوی مقدم فرط فشارخون یک راه حل کلیدی در سطح پالیسی های عامه و دولت و عرضه مراقبت های اولیه صحت شمرده میشود. آموزش و آگاهی در مورد پیشگیری از ابتلاء به فشار خون به مردم کمک میکند تا از بلند رفتن فشار خون و اختلاطات ناشی ازآن مانند امراض قلبی و وعایی، سکته های مغزی و مشکلات کلیوی را جلوگیری نماید.

Share Button

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *