درگیری مسلحانه کوچی ها با مردم محل در بهسود

نویسنده: ایدا اصغری
قرارگزارش ها روز گذشته۱/۳/۱۳۹۲ کوچی ها بالای خانه های مردم در قریه های تر بلاق، گیروی روزی و بابه کجاب ولسوالی مرکز بهسود ولایت میدان وردک حمله کردند. در درگیری که بین مردم محل و کوچی های به وقوع پیوست یک نفراز کوچی های مهاجم کشته و یک تن دیگر زخمی شدند. فرد زخمی شده توسط مردم به نیروهای اردوی ملی مستقر درکجاب تحویل داده شده است.

3-19-07ba6
دراین حمله به مردم محل اسیب جانی نرسیده اما بسیاری از قریه ها دراین مناطق تخلیه شده ومردم ناچاربه کوچ و ترک خانه و کاشانه شان شده اند. کلینک های صحی و مدرسه ها نیز به خاطر حملات کوچی ها دراین مناطق بسته شده است.

کوچی ها امسال در بسیاری ازمناطق بهسودزمین ها و کوه ها را با ماین های دست سازماین گزاری کرده اند. روز گذشته نیز گشت اردوی ملی به یکی از همین ماین ها برخورد می کند اما کدام اسیبی به عساکر اردوی ملی نرسیده است. اما خطر ماین ها بعد ازرفتن کوچی ها مردم محل را همچنان تهدید خواهد کرد.
نیروهای اردوی ملی نیز به مردم ناهور، مرکز بهسود، حصه اول بهسود، دایمیرداد و جلریز هشدار داده اند که زمین ها و کوه ها توسط کوچی ها مسلح ماین گزاری شده و متوجه باشند.

قرارگزارش ها به خاطر حملات کوچی ها سالانه هزاران فامیل مجبور به ترک زمین و خانه های شان می شوند وتنها در ۵ سال گذشته بیش از ۱۲ هزار فامیل خانه و زمین های شان را در مناطق بهسود ترک کرده اند.
سال گذشته نیز در همین موقع سال کوچی ها با حمله به بهسود ۵ تن از مردم محلی را به قتل رساند و۳ تن را اسیر و ۱۱ تن دیگر را نیز زخمی کردند. آنها همچنان اموال مردم را چور و چپاول کردند و بعد از ترک منطقه خانه ها، مکاتب، مدرسه و کلینک های صحی، دکان و مساجد مردم را به آتش کشیدند.
4209399512-3357d
کوچی ها کسانی را که سال گذشته به اسارت گرفته بودند اول سنگسار و بعد با اسب بر جنازه آنها تاخته و سپس جنازه ها را اتش زده بودند.
این جنایات علیه مردم هزاره در شرایطی صورت می گیرد که هزاران تن ازعساکر خارجی برای حمایت از مردم افغانستان در آن کشور به سر می برند.
کوچی ها با موتر های داتسون و ده ها نوع اسلحه و با بیرق طالبان هر ساله به این مناطق حمله می کنند اما مقامات دولتی افغانستان با وجود اینکه بارها قول حل معضله کوچی ها را داده اند اما تاکنون نه تنها هیچگونه اقدامی برای حل این مشکل نکرده اند بلکه تعدادی از مقاماتی که در دستگاه های حکومتی کار می کنند از کوچی ها حمایت می کنند.

مردم بهسودو ناهور این روزها شب ها و روزهای سختی را می گذرانند و ترس از تکرار قتل و تاراج سالهای گذشته موجب شده که خیلی ها نتوانند شبها راحت بخوابند. مدرسه ها بسته شده اند و کودکان نمی توانند به درسهایشان حاضر شوند.

Share Button

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *