ادامه اعتصاب دانشجویان و عکس العمل های نهادهای مدنی

نویسنده: ایدا اصغری
اعتصاب غذایی دانشجویان دانشگاه کابل، وارد پنجمین روز خود شد. تا کنون ۲۴ نفر ازآنها، در بیمارستان بستری شده اند. داکتران می گویند خطر جدی سلامتی دانشجویان اعتصاب کننده را تهدید می کند.
اعتصاب دانشجویان به تاریخ ۳۰ ثور در محلی در نزدیکی های پارلمان افغانستان در اعتراض به بی عدالتی، فساد، تبعیض و تعصب شروع شد و تاکنون ادامه دارد. سال گذشته نیز دانشجویان می خواستند اعتصاب کنند اما مقامات دولتی وعده دادند که به خواست های انها رسیده گی خواهند کرد اما با گذشت یک سال هیچ کاری انجام ندادند.
DSC_5279
تاکنون نیز هیچ نهاد حکومتی حاضر نشده است به خواست این دانشجویان رسیده‌گی کنند.
بعضی از نهاد های دولتی و افرادی در کوشش آن هستند که این حرکت مدنی و بر حق دانشجویان را یک حرکت قومی جلوه دهند.
معین وزارت تحصیلات عالی دانشجویان معترض را لچک و اوباش خوانده است و این مسولین می دانند که این حرکت مدنی دانشجویان بنیاد مافیایی دولت فاسد را به خاک یکسان می کند.
وزیر تحصیلات عالی اما در سفر خارجی به سر می برد و گفته است که به مجرد برگشتن به افغانستان مشکل دانشجویان را حل خواهد کرد اما معلوم نیست که این وزیر چی وقت به افغانستان بر می گردد.
دولت افغانستان و آقای کرزی با وجود اینکه بارها قول داده است که با فساد در ادارات دولتی مبارزه می کند اما در مقابل خواست بر حق دانشجویان که همانا ریشه کن کردن فساد و تعصب و تعبیض است تا هنوز سکوت اختیار نموده و رسیده گی به خواست دانشجویان را کار وزیر تحصیلات عالی می داند.

تاکنون نهاد های مستقل زیادی در داخل و خارج از افغانستان از این حرکت دانشجویان حمایت شان را اعلان کرده اند و امروز نیزنهادهای جامعه ی مدنی، پرس کنفرانسی را در حضور رسانه های داخلی و خارجی، برگزار کردند.
در قطع نامه ی نهادهای مدنی این موارد بازتاب یافته هست:
ادارات حکومتی آلوده به فساد است که دانشگاه ها هم شامل این فساد می شود.
محتوا و مواد درسی دانشگاه ها، به روز نیست.
استادان دانشگاه ها توانایی علمی ندارند.

DSC_5287
درس ها تا علمی و بی طرفانه باشد، ترویج عقیده های خاص است.
دانشگاه و صنف های درسی مجهز به وسایل نیست.
تعصب قومی، مذهبی و جنسیتی در دانشگاه ها وجود دارد.
مقام های وزرات تحصیلات عالی بی مسوولیت استند که نمی خواهند برای تغییرات علمی اقدام کنند.
مطالبات دانشجویان اعتصاب کننده، علمی، دقیق و واقعی است.
نهادهای جامعه ی مدنی از حکومت افغانستان، و وزارت تحصیلات عالی می خواهد به مطالبات دانشجویی، توجه کنند و در سیستم دانشگاه ها تغییر، ایجاد کنند.
نهادهای جامعه ی مدنی از جنبش دانشجویی به طور جدی تا تغییرات لازم، حمایت می کنند.
در همین حال فعالان جامعه مدنی و دانشجویان ولایت دایکندی نیز برای حمایت از خواسته های دانشجویان تظاهرات بزرگی را راه اندازی کرده اند که بیش از هزار نفر در آن شرکت کرده است. در این تظاهرات که در بازار نیلی برگزار شده بود مردم دایکندی از وکلای شورای ملی، وزارت تحصیلات عالی و مقام ریاست جمهوری خواستند که که با خواست برحق دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل توجه کرده و عاملین تفرقه انداز و قوم گرا ای که منحیث رئیس و استاد در دانشگاه کابل ایفای وظیفه می کنند منفک نمایند در غیر آن صورت مردم دایکندی به اعتراض های مدنی شان ادامه خواهند داد.

Share Button

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *