تظاهرات برحق مردم بهسود به خاک و خون کشیده شد

نویسنده: ایدا اصغری
امروز صدها تن از مردم بهسود که از خانه شان توسط طالبان کوچی رانده شده اند در یک تظاهرات مسالمت آمیز از دولت افغانستان خواستند که به خواسته های آنها توجه نموده و زمینه بازگشت آنها را به خانه وزمین های شان فراهم نماید.
در این تظاهرات بیش از ۷۰۰ تن از مردم بهسود که عمدتا کسانی بودند که در این چند هفته اخیر توسط کوچی های طالب که حمایت ملیشه های پاکستانی و حلقاتی از درون ارگ ریاست جمهوری افغانستان را نیز با خود دارند از محل زندگی شان رانده شده و زمین ها و خانه هایشان توسط کوچیها غارت و غضب شده اند شرکت کرده بودند.

آواره های بهسود

آواره های بهسود

اما بعد از خواندن قطعنامه و بر شمردن خواسته های برحق معترضین نیروهای پلیس برای متفرق کردن مردم از زور کار گرفته و به سوی مردم شلیک کردند که در نتیجه آن بیش از شش نفر زخمی شده و حال بعضی از زخمی ها نیز وخیم گزارش شده است.
آنان خواستار اخراج کوچی های از مناطق زندگی و گشتزار های شان بودند و می گفتند که کوچی ها اموال برخی خانه ها را نیز با خود برده اند.
معترضان می گفتند که دولت باید به باشندگان غرامت پرداخت کند.
از دو ماه بدین سو، هزاران باشنده ولسوالی های حصه دوم بهسود و دایمیرداد به سبب حمله کوچی های طالب ، مناطق اصلی شان را ترک کرده اند و به مرکز ولسوالی حصه اول بهسود پناه برده اند.

هر ساله با گرم شدن هوا کوچی های مسلح به مناطق هزاره جات حمله می کنند. در زد و خورد های که بین مردم و کوچی های مسلح در این چند سال گذشته به وقوع پیوسته ده ها تن از مردم هزاره به قتل رسیده اند.
کوچی های طالب با امکاناتی نظامی و تسلیحاتی و حمایت های حلقات از درون ارگ ریاست جمهوری خسارات زیادی مالی نیز به مردم این ساحه وارد می کنند. آنها بعد از چور و چپاول زمین ها و دارای های مردم خانه ها را به آتش می کشند و زمین های زراعتی را ماین گذاری می کنند تا مردم بومی این مناطق نتوانند دوباره به این مناطق برگردند.
قرار گزارش های که در سایت های مختلف به نشر رسیده تمام مکاتب دخترانه و پسرانه در بهسود مسدود شده است و هفتاد درصد از مردم خانه ها و زمین های شان را ترک کرده اند.
دولت افغانستان بارها قول داده است که به مشکلات مردم بهسود رسیده گی کند اما تا هنوز با گذشت ده سال از حملات سالانه کوچی ها این مشکل همچنان پابرجاست و هر ساله قربانی می گیرد.

Share Button

2 Responses to تظاهرات برحق مردم بهسود به خاک و خون کشیده شد

 1. محسن قیومیان

  با سلام و عرض ادب و احترام
  محسن قیومیان هستم و از دانشگاه فردوسی مشهد پیام می فرستم.
  این جانب علاقه مند هستم در مورد “نسل کشی مردم شریف هزاره،ضایع شدن حقوق انسانی آن ها، تبعیض نژادی بر علیه آن ها و سایر موارد مشابه”مطالبی مستند در دایره المعارف جهانی ویکی پدیا به دو زبان فارسی و انگلیسی بنویسم.
  نیاز به اسناد قابل ارجاع و معتبر دارم.
  از شما خواهشمندم در این زمینه کمکم کنید.
  منتظر پاسخ شما هستم.
  با تشکر
  محسن قیومیان
  Gene_Cloning@yahoo.com

  • سلام دوست عزیز موضوع خوبی برای تحقیق تان انتخاب کردید اگرچه کشور افغانستان در همسایگی ایران قرار دارد اما هنوز مردم ایران مثل سایر مردمان دنیا از کشتار بی رحمانه و نسل کشی مردم هزاره بی خبراند، شاید بدین سبب که مدت ها حرف زدن از این گونه حوادث جرم محسوب می شده است، به هر حال کتاب های زیر می تواند شما را یاری دهد.
   ۱٫ سراج التواریخ، ملا محمد کاتب فیض هزاره،
   ۲٫ تاریخ ملی هزاره، نویسنده روسی، مترج عزیز طغیان
   ۳٫ هزاره ها از قتل عام تا احیای هویت، بصیر احمد دولت آبادی
   ۴٫ پژوهشی در تاریخ هزاره ها، حاج کاظم یزدانی.
   ۵٫ هزاره ها، سید عسکر موسوی
   ۶٫ کشتار بی رحمانه شیعیان افغانستان، حاج کاظم یزدانی
   ۷٫ هزارها، علی عالمی کرمانی
   ۸٫ سرزمین و رجال هزارجات، شهید حسین نایل
   ۹٫ ………

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *