گروه تاشه در تازه ترین نمایشگاه شان بار دیگر مورد تهدید جانی واقع شدند

Orna Kazimi

کابل: اورنا کاظمی یکی از اعضای گروه هنری تاشه روز شنبه ۱ سرطان نمایشگاه هنری خویش را در مرکز فرهنگی فرانسه- کابل افتتاح کرد. که این نمایشگاه از اول سرطان تا ۱۵ سرطان به روی علاقه مندان گشوده خواهد بود.

اورنا کاظمی دختر جوان که به تازگی نمایشگاهی از آثارش را در مرکز فرهنگی فرانسه برگذار شده بود میگوید که مسولین امنیتی مرکز فرهنگی فرانسه به او برخورد توهین آمیزی کرده و در مورد بعضی از آثارش به او هشدار داده اند.که هر چه زودتر آنها را جمع کرده و از نمایش آنها را خارج کند.

اورنا با تایید این حادثه گفت: آنها با الفاظ رکیک و توهین آمیز ما را تهدید کردند که در غیر این صورت نمایشگاه را بر هم خواهد زد و همه آثار را جمع خواهند کرد.

این هنرمند میگوید: که نیروهای امنیتی با توهین به گروه تاشه و دامن زدن به مسایل قومی و مذهبی، هنرمندان این گروه را  از مرکز فرهنگی فرانسه در کابل اخراج کردند و گفته اند که آنها دیگر حق برگذاری نمایشگاه و فعالیتهای هنری را در این مرکز ندارند.

این زن هنرمند با اشاره به سه اثری که مسولین امنیتی خواستار حذف آنها از نمایشگاه شده بودند بگفته آنها که این سه اثر، توهین به مقدسات ، فرهنگ اسلامی و افغانی است.

اورنا با رد این ادعاها میگوید که این سه اثر،آثار هنری اند و هرگزدر صدد توهین به مقدسات، فرهنگ اسلامی و افغانی نیست.

این در حالی است که هنرمندان گروه هنری تاشه در سال گذشته(۱۳۹۱) نیز در برنامه داکومنتا ۱۳(نمایشگاه بین المللی هنرهای معاصر)که در باغ بابر و نگارستان ملی افغانستان  برگذار شده بود، مورد تهدید و توهین واقع شده بود که تا هم اکنون بسیاری از آثارهنرمندان این گروه در توقیف وزارت اطلاعات و فرهنگ قرار دارد.

قابل یاد آوریست که شمس جعفری منتقد هنری در افتتاح نمایشگاه  اورنا کاظمی  سخنرانی کرده و انتقادات تندی را مطرح کرده که باعث به خشم آمدن بعضی از افراد و مقامات شده اند.

Share Button

3 Responses to گروه تاشه در تازه ترین نمایشگاه شان بار دیگر مورد تهدید جانی واقع شدند

  1. Pingback: زایش: نمونه هایی از آثار نقاشی اورنا کاظمی | سازمان بین المللی زنان هزاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *