یک طرح و ایده برای هزاره های ساکن در ناروی و بعد کشورهای دیگر

Flag-map_of_Norway

کامران میرهزار

یک طرح و ایده برای هزاره های ساکن در ناروی و بعد کشورهای دیگر؛ لطفن با دوستان خود شریک کنید: 

انتخابات پارلمانی ناروی در روز ۹ سپتامبر یعنی ۶۶ روز دیگر برگزار می شود. انتخابات پارلمانی در ناروی مهمترین انتخابات این کشور است که مردم ۱۶۹ وکیل پارلمان را انتخاب می کنند و حزبی که بیشترین کرسی را بدست آورد، دولت/ حکومت تشکیل می دهد و صدر اعظم یا نخست وزیر نیز از همین حزب خواهد بود. اگر حزبی نتواند اکثریت آرا را بدست آورد، با احزاب دیگر ایتلاف کرده و حکومت را تشکیل می دهد. جمعیت ناروی تا همین لحظه ای که این را می نویسم ۵ میلیون و ۶۳ هزار و ۷۰۹ تن می باشد. گمان می کنم جمعیت هزاره های ناروی حداقل ۴ هزار تن است. وضعیت انتخاباتی در ناروی بگونه ای خواهد شد که هر یک رای هم اهمیت فوق العاده ای می تواند داشته باشد.

حال به نظر من بهترین فرصت است که ما کمپینی را در ناروی راه اندازی کنیم و تمام هزاره های ساکن در این کشور بویژه هزاره های نروژی (همان هایی که تابعیت دارند) در آن اشتراک کنند. کمپین با یک مانیفیست شروع شود، مانیفستی که هزاره های ساکن این کشور پای آن را امضا کنند. در مانیفست گفته شود که ما به حزبی در انتخابات پارلمانی رای می دهیم که مساله ی نسل کشی مردم هزاره در افغانستان و پاکستان را در پارلمان طرح کرده و به رسمیت بشناساند و از تمام راه های دیپلماتیک ممکن برای توقف جنایات سیستماتیک علیه هزاره اقدام کند.

هر چه تعداد بیشتری از هزاره های ساکن در ناروی مانیفست را امضا کنند، قدرت مانور بیشتر شده و می توان وارد گفتگو با احزاب شد. این مانیفست و اقدامات بعد، با توجه به اینکه انتخابات به شدت در فضای اجتماعی/ رسانه ای و سیاسی ناروی داغ می شود، می تواند موج خوبی را در این کشور زیبا ایجاد نماید.

هزاره رایتس دات کام

Share Button

One Response to یک طرح و ایده برای هزاره های ساکن در ناروی و بعد کشورهای دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *