روز جهانی کودک دختر گرامی باد

براساس قطعنامه منتشر شده سازمان ملل در سال ۲۰۱۱، روز یازدهم اکتبر بنام روز جهانی کودک دختر نامگذاری شده است. این نامگذاری به علت وجود مشکلات و چالش هایی است که خاص برای جنس دختر می باشد. در این روز در هر سال به موضوعی خاص پرداخته می شود و امسال به مساله “نو آوری در زمینه آموزش دختران”، اشاره دارد.

hazara-child

در اکثر نقاط جهان و بخصوص کشورهای در حال توسعه و عقب مانده، مشکلات بسیاری پیش روی دختران قرار دارد که از همان اولین روزهای تولد، زندگی شان را تحت تاثیر قرار می دهد. در جوامعی که بعلت ضعف اقتصادی نوزاد پسر را یک منبع اقتصادی در آینده می دانند و نیز بعلت امنیت نامناسب وجود دختر نقطه ضعفی برای خانواده دانسته می شود؛ هستند خانواده هایی که حتی پیش از تولد با دانستن جنسیت جنین، دختران را از بین می برند تا از بار مسئولیت های آینده آن در امان بمانند. در این جوامع تقریبا در تمامی زمینه ها دختران از امکانات کمتری برخوردارند و ترجیح داده می شود که دختر بعنوان کالایی که تحت مالکیت و نیز حمایت پدر قرار دارد در جمعی خارج از خانه حضور نیابد تا کار کنترل آسان تر گردد. از این گذشته تحصیل و آموزش که راهی برای پیشرفت و آگاهی به امور روز جهان است امری مردانه تلقی می شود و برای زنان که نان آور خانه نیستند ضرورتی بحساب نمی آید.

افغانستان نیز بعنوان کشوری عقب مانده که چندین دهه جنگ را گذرانده و مردمی بشدت سنتی دارد و نیز بعلت باورهای مذهبی حاکم بر آن، در زمینه تحصیل دختران پس مانده است. در مناطق روستایی و حاشیه شهرها امکانات آموزشی مناسب وجود ندارد و در این میان دختران بیش از پسران رنج می برند. مسیر طولانی برای رسیدن به مکتب و نبودن وسیله ترانسپورتی، مختلط بودن مدارس بعلت کمبود امکانات و نا امنی و تهدید شدن دخترانی که به مکتب می روند باعث نگرانی هایی می شوند که خانواده ها دختران را از تحصیل منع کنند. در شرایط کمبود امکانات نیز ترجیح داده می شود یک مکتب به پسران اختصاص داده شود و یا خانواده ای که توانایی مالی ندارند اولویت را به فرزند پسرشان  بدهند. اما در نتیجه این بی عدالتی امروز در افغانستان فیصدی بالای زنان بی سواد هستند. چیزی که باعث می شود در خانواده ها زنان و مادران نا آگاه بمانند و این خود خطرات جبران ناپذیری را بدنبال دارد. افغانستان از کشورهایی است که بالاترین آمار مرگ و میر مادران و کودکان را دارد. بیماریهای ساده مسری مثل اسهال سالانه جان هزاران  کودک را می گیرد. شکاف اجتماعی بین دو جنس زن و مرد که باید مکمل یکدیگر بوده و برای مدیریت خانواده ونیز جامعه در کنار یکدیگر قرار گیرند بیشتر و بیشتر می شود.

در این زمینه دولت ها و نیز جامعه جهانی مکلفیت هایی دارند. هرچند در دهه اخیر در افغانستان شعارهای “حقوق زنان” بسیار بوده است اما عملا تغییر چندانی در وضعیت آنها بوجود نیامده است. مردم افغانستان تا کنون بهای سنگینی را بعلت نادیده گرفتن نیمی از نیروی انسانی خود پرداخته اند و زمان آن رسیده است که با نگاهی به جهان اطراف و درس گرفتن از گذشته تغییراتی اساسی بوجود بیاید. دولت باید برای دسترسی دختران به تحصیلات سهولت هایی فراهم سازد از جمله افتتاح مکاتب و سهولت های ترانسپورتی، کمک هزینه های تحصیلی و ایجاد منابع درآمد برای دختران متعلم و محصل و نیز دخترانی که نان آور خانواده اند. اطفال دختری که در خانواده متولد می شوند باید از ابتدا امکانات مساوی با پسران داشته باشند تا زمینه رشد داشته و در آینده بتوانند از استعدادهای خویش استفاده نمایند و در این راستا باید به خانواده ها آموزش داده شود و سعی شود دید اجتماع نسبت به تبعیض های جنسیتی تغییر کند. نظریه ای که فعلا در جامعه ما وجود دارد و هر دختری را به چشم زنی صرف خانه دار می پندارد باید از میان برود و فعالیتهای اجتماعی زنان ارج نهاده شود. برای آموزش زنانی که سن بالاتری دارند ایجاد کلاس های سواد آموزی و نیز اطلاع رسانی از طریق رسانه ها نیاز است.

نو آوری در آموزش دختران در حالی شعار سازمان ملل قرار می گیرد که در افغانستان، دختران ما حتی به روشهای کلاسیک آموزش نیز دسترسی ندارند. توجه به نوزادان دختر و فراهم کردن امکانات تحصیل برای آنان می تواند تضمین گر پیشرفت و سلامت نسل آینده باشد. دختران امروز، جوانان فردایند و باید از حقوق خویش آگاه باشند و توانایی علمی و اقتصادی داشته باشند تا علاوه بر آنکه خود آسیب پذیر و ناتوان نباشند –امری که باعث می شود پدر و مادر همیشه نگران باشند- باری را نیز از دوش جامعه بردارند.

سازمان بین المللی زنان هزاره تلاش می کند برای تغییر مثبت در زندگی دختران و زنان گامی بردارد. به امید آنکه اطفال دختر را پیشاپیش به جرم جنسیت شان محکوم و محبوس نسازیم و از دنیایی که به آن پا گذاشته اند محروم نکنیم بلکه دستی باشیم هدایتگر بسوی راههایی که در انتظارشان است.

Share Button

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *