افغانستان: زن جنس دوم

نویسنده: ذکیه علی

افغانستان کشوری است که زنان و کودکان از نهایت محدودیت های اجتماعی برخوردارند،در حالیکه در سایر کشور ها زنان نقش مهم انسانی را داردند ، و از حق و حقوق خاصی برخوردارند ولی در افغانستان نه تنها حقوق زن بلکه به صورت علنی حقوق بشر نقص می شود. در جامعه سنتی ما تنها تعریفی که برای زنان میتوان داشت این است: زن جنس دوم و شخصیت مطیع فرمانبردار است که هر چی مرد دستور دهد باید بدون چون چرا اجرا نماید.

به واقعیت در جامعه ای که نقص حقوق زن سابقه ی چندین ساله داشته باشد سخت که به یک باره تغییرات اساسی را وارد نمود.در حالیکه طی دهه گذشته نهاد های جامعه مدنی جهت جامه ی عمل پوشاندن حقوق بشر و نیز مبارزه با خشونت علیه زنان کارکرد های چشمگیری داشتند ولی نتیجه آن به صورت عموم بسیار اندک و دور از انتظار بوده است .

مفهوم خشونت علیه زنان از جمله مهمترین انواع خشونت در حوزه حقوق بشر به حساب می آید و شامل موارد زیر است:
آزار و اذیت لفظی ، سوء استفاده جنسی ، قرار دادن تحت فشار های روحی یا همان شکنجه ی روحی،لت و کوب و نیز تحمیل کردن مشکلات اقتصادی می باشد.
مطالعات نشان داده است که خشونت علیه زنان بخشی از واقعیت های اجتماعی موجود می باشد که نیازمند شناسایی و کنترل جدی توسط ابزار های فرهنگی و قهری می باشد.

با توجه به اینکه اکثر خشونت ها علیه زنان منشع آن از درون خانواه بوده که توسط پدر ، برادر، شوهر و یا سایر وابستگان قومی صورت میگیرد
طبق گزارش اخیر وزارت صحت عامۀ درمراسم روز جهانی جلوگیری ازخودکشی گفته است که ۹۵ درصد خودکشی ها درکشور از سوی زنان انجام می شود
بانوثریا دلیل ازدواج های اجبار و زود هنگام و نیز بی سوادی را از جمله علت های اقدام زنان به خودکشی میداند .

مسئله که ذهن انسان را به خود مشغول میکند این است که چگونه همسر به عنوان نزدیکترین فرد به زن یا به عبارت دیگر یک پارتنر جنسی، زن را می آزارد؟ در حالیکه چنین پدیده ای در میان حیوانات هم گزارش نمی شود و شاید اولین سوال این باشد که در کدام بستر اجتماعی، انسان مرز حیوانیت را هم پشت سر می گذارد؟

و یا اعضای فامیل،که در اجتماع خانوادگی هر فرد از حق و حقوق خاصی باید برخوردار باشند ولی چطور است که در خانواده های سنتی ما مرد ها همیشه یک سروگردن بیشتر از زنان بوده اند واز منزلت و جایگاه خاصی برخوردارند؟

نظر به تحقیقات و بررسی های صورت گرفته توسط نهاد های ذیربط علت اصلی خشونت های خانوادگی و خشونت علیه زنان ازدواج های اجباری، ازواج های قبل از وقت ، مشکلات اقتصادی، نبود فرزند پسر در خانواده، بی سوادی یا کم سوادی، ناآگاهی از قانون، مجازات نشدن مجرمین می باشد .
در پایان برای بهبود وضعیت زنان در افغانستان باید پلان استراتیژیک و دقیقی در قسمت بالابردن سطح سواد و آگاهی در جامعه و پیگیری جرایم انجام شده طرح ریزی شود.

Share Button

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *