پناهجویان در ترکیه

Turkish_map_flag_by_AYDeezy

عذرا حسینی

بیشتر پناهجویان معمولا از طریق ایران و به صورت غیر قانونی به خاک ترکیه پای می گذارند.  بعضی‌ از آنان که تعدادشان هم بسیار اندک است به صورت قانونی با پاسپورت از افغانستان ویزای ترکیه را گرفته وارد این کشور می شوند. پناهجویانی که از راه زمینی‌ و غیر قانونی‌ وارد ترکیه شده اند معمولا تحت شرایط دشوار قرار گرفته و  مشکلات زیادی آنان را محاصره می کند.

برای پناهندگان کشورهای مختلف از طرف وزارت داخله شهرهای مختلفی‌ برای اسکان در نظر گرفته می شود. متاسفانه شهرهایی که برای پناهندگان افغانستان در نظر گرفته می شود معمولا شهرهای شرقی‌ ترکیه است که دارای کمترین امکانات لازم می‌باشد.

یکی‌ از مهمترین دلایلی که شهرهای بزرگ مثل استانبول به پناهجویان افغانستان اختصاص داده نمی‌شود فقر و بی‌ پولی‌ این پناهجویان است. اکثر آنان در پارک ها و خیابان ها زندگی‌ می کنند که باعث اختلال در نظم شهر توریستی استانبول می شود.از این رو شهرهای شرقی‌ و کوچک برای پناهندگان افغان در نظر گرفته شده است.

دولت ترکیه با تمام پناهندگان به صورت یکسان رفتار می‌کند. فقط به پناهندگان بعضی‌ کشورها از جمله افغانستان و پاکستان، شهرهای شرقی‌ در نظر می گیرد که همانطور که ذکر شد دلایل خاص خودش را دارد.

پناهجویانی که تحت حمایت سازمان ملل و دولت ترکیه می باشند و به صورت قانونی در ترکیه اقامت دارند امکان تحصیل در مقاطع مختلف آموزشی‌ در ترکیه را دارا هستند.

معمولا پناهجویانی که سعی‌ دارند از طریق ترکیه وارد کشورهای اروپایی‌ شوند هنگام گذشتن از مرز توسط پلیس ترکیه دستگیر شده، بعد از دستگیری بیشتر آنان مشکلات خود را بیان کرده و از دولت و سازمان ملل تقاضای پناهندگی می کنند و بدین صورت آزاد می شوند.

آمار دقیقی‌ در مورد تعداد پناهجویان هزاره در ترکیه وجود ندارد. به دلیل اینکه تمام پناهندگان افغانستان ثبت سازمان ملل نیستند. تعدادی زیادی هستند که به صورت غیر قانونی در ترکیه زندگی‌ می کنند. ولی‌ از بین مراجعین افغانستان به سازمان ملل می‌توان گفت ۵۰ درصد پناهجویان مراجعه کننده به سازمان ملل هزاره می باشند.

Share Button

One Response to پناهجویان در ترکیه

  1. دکتر نسیمی

    امیدوارم این مشکل هزاره ها هم روزی حل شود. سپاس گذارم از مطلب زیبای شما خانم حسینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *