از شهرت تا غربت!

مرجان عنابی
از شهرت تا غربت، مانده ام چه را باور کنم!
گویند حکومت آقای کرزی طی چندین سال فرصت های زیادی را برای زنان به ارمغان آورده است. زنان در کنار بدست آوردن چندین جایگاه مهم سیاسی، پا به عرصه قضا و دادستانی نهادند و برای تامین امنیت در صفوف نیروهای نظامی افغانستان جا باز کردند. حضور زنان افغان در عرصه آموزش، اقتصاد، و هنر چشم گیر بوده، در بخش ورزش نیز برای کشورشان افتخار آفرینی کردند.
اما سرنوشت سحر پرنیان ماجرای دیگری را بیان می کند.

سحر پرنیان دختری که هم ورزشکار است و هم هنر پیشه بعد از بازی در سریال پر بینندهء “وزارت خانه” مشهور شد. اما دیری نگذشت که سحر مجبور شد برای زنده ماندن پنهان شود. وی ادعا کرده بود که از سوی افراد نامعلوم تهدید به مرگ شده است. وی افزوده بود بعد از اینکه دختر هنر پیشه ای دیگری بنام بنفشه در غرب کابل بطور مرموزی به قتل رسید، شخص ناشناسی با او تماس گرفته و گفته بود قربانی بعدی تو هستی.

parnian
در خانه ای که سحر زنده گی می کرد هیچ نوع امنیت وجود نداشت، از این رو وی احساس خطر کرده به جای نا معلومی پناه برد. وی گفته بود تا زمانی که امنیتش تامین نگردد نمی تواند به کارش ادامه دهد.
سحر بعد از تهدید شدن موضوع را به قومندان امنیه کابل گزارش می دهد، اما این موضوع از طرف قومندان امنیه ای کابل رد شده و در باره قتل بنفشه هم گفته شده بود که گویا خصومت های شخصی بوده و مرگ وی هیچ گونه ارتباطی با شغل وی نداشته است.
اما سحر وقتی خود را بی پناه می یابد، راهی دیار غربت می شود.
روزنامه تایمز می نویسد خانم پرنیان که تا همین اواخر هنر پیشه ی شناخته شده ای بود، در غرب لندن به عنوان مهاجر و تنها زندگی می کند. تایمز می نویسد، خانم پرنیان که به سختی به انگلیسی تکلم می کند، نگران آن است که دیگر هرگز نتواند به افغانستان بازگردد و یا خانواده خود را ببیند.
پرنیان می گوید با وجود این از بسیاری جهات خوشحال است. سحر پرنیان که ۲۲ سال دارد می گوید برای اولین بار در زندگی احساس می کند که به عنوان یک زن مورد احترام قرار دارد و سرکوب نمی شود. اینکه برای اولین بار حس می کند که محافظت می شود.

منبع:

http://www.thetimes.co.uk/tto/news/world/asia/afghanistan/article3708090.ece

 

Share Button

2 Responses to از شهرت تا غربت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *