شجاعت و استقامت؛ داستان ذکیه بیگ!

مرجان عنابی
ذکیه بیگ، زنی از دیار بی عدالتی و نابرابری، با ترسیم سفر خود به استرالیا در قالب یک داستان و صحبت کردن در مورد اهمیت مشارکت زنان در جامعه  برنده رقابت “جامعه ی من مهم است” شد.

ذکیه بیگ در پاکستان به دنیا آمد، بهترین دوران زندگی خود را (کودکی و جوانی) در همانجا سپری کرد. خانم بیگ موفق به ایجاد یک مرکزآموزش در کویته برای زنان هزاره شد که در آن فعالیت هایی از قبیل آموزش سواد، مهارت های کمپیوتری و سوزن دوزی ارائه می شد. تمام دست اندر کاران این سازمان را زنان تشکیل می دادند.

اما متاسفانه آتش خصومت و نا امنی دامن گیر این بانوی دلیر هم شد، خانم بیگ به دلیل تهدید هایی که از طرف طالبان می شد مجبور شد کویته را ترک کرده و به استرالیا پناه ببرد. اما غربت و بی خانمانی مانع فعالیت های ایشان نشد. وی در کنار مراقبت از فرزندان خویش، به فعالیت های خود ادامه داد. خانم بیگ در استرالیا نیز دقیقا همان سازمان را با همان اهداف ولی با فرصت های بیشتر ایجاد کرد.

روز ملی استرالیا  فرصتی است برای مردم این کشور تا سرگذشت خویش را با نخست وزیرشان به اشتراک  بگذارند، خانم ذکیه بیگ نیز در این روز ملاقاتی با خانم جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا داشت. همچنان خانم بیگ موفق به نشر داستانش در سایت “اس بی اس ” گردید.

Share Button

One Response to شجاعت و استقامت؛ داستان ذکیه بیگ!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *